W czasie Wielkiego Postu zapraszamy wszystkich naszych parafian do licznego udziału w Nabożeństwach Pasyjnych.

Nabożeństwa Gorzkich Żali w każdą niedzielę o godzinie 14:00 z kazaniem pasyjnym.

Gorzkie Żale to popularne w Polsce nabożeństwo pasyjne, połączone z wystawieniem Najświętszego Sakramentu i kazaniem pasyjnym. Pochodzi ono z początków XVIII w. – po raz pierwszy odprawiono je w 1707 r. Jego tekst zachował oryginalne, staropolskie brzmienie.
Co ciekawe, struktura tego nabożeństwa opiera się na strukturze dawnej Jutrzni. Składają się z trzech części, rozpoczynają się Zachętą (lub Pobudką – analogia do współczesnego Wezwania) i wzbudzeniem intencji (czytanie). W każdej części znajduje się hymn i dwie pieśni (dziś w Jutrzni są dwa psalmy i pieśń ze Starego Testamentu).

 

Nabożeństwa Drogi Krzyżowej w każdy piątek o godzinie 17:00 oraz w niedzielę o godzinie 13:00.

„Kłaniamy Ci się Panie Jezu Chryste i błogosławimy Tobie, żeś przez krzyż i mękę Swoją odkupił świat!”. Te słowa kojarzą nam się w szczególności z nabożeństwem odprawianym w kościołach w piątki Wielkiego Postu, a mianowicie z Drogą Krzyżową (łac. Via crucis). To piękne spotkanie się z Jezusem niosącym krzyż na kalwaryjskie wzgórze, gdzie oddał Swe życie za Ciebie i za mnie: nędznych grzeszników. Grzeszników, których Bóg ukochał do tego stopnia, że poświęcił za nich własnego Syna, aby nas przez Swoją Krew odkupił (J 3,16).

Droga Krzyżowa to nabożeństwo pasyjne (łac. passio – pasja, męka), ukazujące w 14 stacjach odkupienie człowieka przez dobrowolną Mękę Chrystusa (por. J 10,18), dokonaną w Wielki Piątek. Droga Krzyżowa rozpoczyna się od Sądu Piłata, gdzie Jezus zostaje skazany na śmierć przez ukrzyżowanie (Mt 27,26), co w ówczesnych czasach było karą za największe zbrodnie oraz znakiem największej hańby („przeklęty ten, kogo powieszono na krzyżu” por. Ga 3,13; Pwt 21,33). Kolejna stacja ukazuje nam Chrystusa, który na swoje ubiczowane ramiona bierze krzyż i wyrusza w stronę Kalwarii.