Drodzy parafianie!

Poniżej zamieszczamy przydatne informację, które mogą być pomocne w dobrym przeżyciu Triduum Paschalnego.

WIELKI CZWARTEK

 1. W Wielki Czwartek rozpoczynamy Święte Triduum Paschalne. Uroczysta liturgia Mszy Wieczerzy Pańskiej o godz. 18:00. Po Mszy przeniesienie Pana Jezusa do Ciemnicy. Adoracja do godz. 22:00.
 1. Dzisiaj można zyskać odpust zupełny: za pobożne odmówienie hymnu Przed tak wielkim Sakramentem w czasie uroczystego wystawienia Najświętszego Sakramentu po Mszy Wieczerzy Pańskiej; za nawiedzenie Najświętszego Sakramentu przynajmniej przez pół godziny w celu adoracji.

 

WIELKI PIĄTEK

 1. Adoracja w Ciemnicy od 8:00 do 15:00. O godz. 15:00 Droga Krzyżowa połączona z pierwszym dniem nowenny przed Świętem Miłosierdzia. O 16:00 rozpoczniemy celebrację wielkopiątkowej liturgii Męki Pańskiej. Po liturgii przeniesienie Najświętszego Sakramentu do Bożego Grobu. Adorację rozpoczniemy odśpiewaniem trzech części Gorzkich Żali, zakończymy o godz. 23:00.
 1. Podczas Adoracji Krzyża tylko kapłan przewodniczący liturgii może dokonać oddania czci przez pocałunek. Wszyscy wierni adorują Krzyż przez podejście i przyklęknięcie lub skłon, z zachowaniem odpowiedniej odległości między sobą. W okresie epidemii zakazuje się adoracji przez ucałowanie i dotykanie. Z myślą o osobach łączących się z naszym kościołem przez transmisję internetową, celebrans na zakończenie adoracji podniesie Krzyż i przez pewien czas będzie go trzymał w milczeniu, aby wierni mogli oddać duchowo cześć Krzyżowi. Ofiary składane przy adoracji Krzyża są przeznaczone na miejsca kultu w Ziemi Świętej.
 1. Postarajmy się przyozdobić na Wielki Piątek krzyże przydrożne oraz krzyże w naszych domach.
 1. W Wielki Piątek obowiązuje post ścisły (trzy posiłki, w tym jeden do syta) i abstynencja od pokarmów mięsnych. Obowiązek abstynencji od 14 lat, post ścisły od 18 do 60 lat. Zachęcamy także do zachowania tradycyjnego postu w Wielką Sobotę.
 1. Dzisiaj można zyskać odpust zupełny: za pobożne uczestnictwo w adoracji Krzyża podczas liturgii Męki Pańskiej; za indywidualne odprawienie albo udział w Drodze Krzyżowej lub też pobożne zjednoczenie się (dzięki transmisji radiowej lub telewizyjnej) z nabożeństwem Drogi Krzyżowej odprawianej przez papieża; za nawiedzenie Najświętszego Sakramentu przynajmniej przez pół godziny w celu adoracji.
 1. W Wielki Piątek Komunię św. mogą przyjąć tylko ci, którzy uczestniczą w Liturgii Męki Pańskiej, lub chorzy w domach. Ponieważ w tym roku przypada wtedy pierwszy piątek miesiąca, osoby odprawiające praktykę dziewięciu pierwszych piątków, które nie będą mogły uczestniczyć w Liturgii Męki Pańskiej i przyjąć Komunii św. wynagradzającej, nie przerywają jej i będą mogły ją kontynuować w kolejnym miesiącu.

 

 1. WIELKA SOBOTA

   

  1. Wigilia Paschalna jest już świętowaniem Zmartwychwstania Pańskiego. Ci, którzy w niej uczestniczą, spełniają obowiązek uczestniczenia we Mszy niedzielnej.

   

  1. Jutro procesja rezurekcyjna o godz. 6:00. Kierowców prosimy, aby przed Rezurekcją nie parkowali samochodów wokół placu kościelnego. Msze św. w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego o godz. 6:00, 9:00, 11:00, o 15:00 koronka do Bożego Miłosierdzia, a następnie Msza św.

   

  1. W Święta Wielkanocne chcemy umożliwić przyjęcie Komunii św. parafianom, którzy będą łączyli się duchowo z naszym kościołem poprzez transmisję Mszy św. w Internecie. Tym osobom, w pierwszy i drugi dzień Świąt, udzielimy Komunię o godz. 10:30, 12:30 i 14:00.