FRANCISZKOWY PLAC BUDOWY
Budujemy stajenkę dla Jezusa

 

800 lat temu, w grudniu 1223 roku, św. Franciszek wybudował pierwszą w historii bożonarodzeniową stajenkę. Powstała ona w niewielkiej włoskiej miejscowości o nazwie Greccio. W dzikim krajobrazie Monte Lacerone, gdzie znajduje się Greccio, Franciszek pragnął przynajmniej jeden jedyny raz ujrzeć na własne oczy narodziny Bożej Dzieciny. „Chcę dokonać pamiątki Dziecięcia, które narodziło się w Betlejem. Chcę naocznie pokazać Jego braki w niemowlęcych potrzebach, jak został położony w żłobie i złożony na sianie w towarzystwie wołu i osła” – tłumaczył.

25 grudnia z różnych stron przybyło do Greccio wielu braci oraz okoliczni mieszkańcy. Zobaczyli ustawiony żłób z sianem, obok którego stały wół i osioł. Kapłan odprawił na żłobie Mszę św., ukazując związek między wcieleniem Syna Bożego a Eucharystią. W Greccio nie było żadnych figurek – stajenka została stworzona przez tych, którzy tam byli obecni.

Do wydarzeń, które miały miejsce 800 lat temu w Greccio, nawiązują tegoroczne Roraty. W czasie kazań poznamy postać budowniczego stajenki, św. Franciszka, i najważniejsze epizody z jego życia. Dzieci razem z Biedaczyną z Asyżu przez cały Adwent będą budowały w swoich sercach stajenkę dla Jezusa. Skorzystają z rad i wskazówek udzielanych przez św. Franciszka, podobnie jak robotnicy, stawiając jakąś budowlę, korzystają z projektu stworzonego przez architekta.

Zachęcamy dzieci do wykonywania ozdób choinkowych (serduszek, aniołków, bombek). Wszystkie te dekoracje zawiesimy potem na choince przy szopce bożonarodzeniowej. Codziennie po Mszach św. będziemy losować dwie prace, a wylosowane dzieci zabiorą do domu Dzieciątko Jezus, które przyniosą na następne Roraty.

Niech nasz wspólny udział w adwentowych Roratach stanie się wielkim czekaniem na Tego, który był, który jest i który przychodzi.